Kategorie
Mała architektura

Biurko

Biurko to idea oddzielonej przestrzeni, umożliwiająca swobodną pracę, w odcięciu od zgiełku pozostałych funkcji domu / biura.

Początki to zgoła inny koncept – XV w. gdzie pojawiają się tak zwane kabinety stawiane na stołach z wieloma szufladami, uważane często za przodków biurka. XVIII w. to rozkwit biurek, powstają projekty z różnego rodzaju dodatkowymi funkcjami zamykania, schowkami z podwójnym dnem lub kantorki, przy których pracowano na stojąco.

Jean de La Fontaine, 1810-1830

Biurko to dla mnie miejsce bardzo osobiste, bo to co leży na moim biurku nie powinno być ruszane przez dzieci, żonę itd.

Uwielbiam biurka Duńskich projektantów i rzemieślników, lecz są wyjątkowo ciężkie i wymagają wielkich przestrzeni, aby mogły dobrze wybrzmieć.

I tu moja rozterka, jak przygotować dobre klasyczne biurko do niewielkich przestrzeni, czyste i transparentne? Powinno posiadać szuflady na dokumenty, długopisy, zszywki itd. Jak to osiągnąć, przy jednoczesnym zachowaniu czystości? Jak zarządzać elementami na biurku, aby nie stanowiły problemu?

Czysta forma biurka, składa się z dobrych proporcji i ustawień nóg względem narożników blatu, lecz jak pogodzić współczesne elementy takie jak monitor, klawiaturę i mysz?

Czy dwóch największych gigantów technologi Apple i Microsoft tworząc swoje najlepsze produkty uwzględnia rolę elementu, którego nie sprzedają? Jeden i drugi na pewno nazywa tak wirtualną przestrzeń, ale obaj nie rozwiązują otoczenia, czyli namacalnego biurka swoich klientów.

Poniżej podstawa biurka bez dodatków: